Na jaře, když se objevují pěkné slunné dny, už se mnozí těší, jak si půjdou zaplavat. Pokud jste ti šťastlivci, že máte svůj vlastní bazén doma, pak ještě před samotným koupáním je potřeba, abyste ho na novou sezónu připravili. A jak na to se dočtete v následujícím článku.
Rady pro odzimování bazénu
- Odzimování se provádí v okamžiku, jakmile jsou teploty stabilně kolem 10 °C
- Základním krokem je především začít novou sezónu s čistotou
- V první řadě tedy odstraňte všechny mechanické nečistoty, které se během zimy do bazénu dostaly. I při správném zazimování na konci předcházející sezóny tento krok nikdy nevynechejte Jakékoliv mechanické nečistoty a rostlinné zbytky ve vodě jsou základem budoucích problémů
- Po odkrytí bazénu a úklidu plováků, které sloužily k ochraně před porušením bazénu mrazem, se nejdříve odstraní nečistoty z bezprostředního okolí bazénu.
- Poté následuje očištění stěn bazénu pomocí houbičky či jemného kartáče nad vodní hladinou. K tomuto kroku slouží speciální gelové prostředky. Doporučit můžeme například Čistič okrajů bazénů - Compactal gel a nebo přípravek Compactal.
- Dalším krokem bude doplnění vody v bazénu asi 10 cm pod jeho okraj a osazení a zapojení filtrační jednotky. Můžeme to zvládnout sami nebo se obrátit na odborný servis. Nezapomeňte především dát pozor na uzemnění a vyzkoušení správné funkce proudového chrániče.
- Také je třeba dát pozor na to, aby při zkoušení filtrační jednotky bylo již plně zavodněné čerpadlo.
- Následně se odstraní pomocí hadice či bazénového vysavače usazeniny ze dna bazénu. Jejich množství může být po zimě skutečně veliké a doporučujeme vyprání filtrační vložky i několikrát za sebou.
S pomocí bazénové chemie
- Bez bazénové chemie se při údržbě bazénu neobejdete.
- První ošetření vody se provádí hned po napuštění (či dopuštění) bazénu vodou a jeho mechanickém vyčištění.
- Pomocí šokové dávky chloru (přípravek Chlor super shock – granulát v dávce 70 g na 10m³) provedeme první krok.
- Následně přidáme dávku Algicid nepěnivý – pro zabránění vzniku řas (dávka 100–200 ml na 10m³ bazénové vody).
- Poté by se měla na dva dny pustit bazénová filtrace na trvalý chod.
- Filtrace by měla běžet bez urychlování protiproudem, protože tím může pouze klesnout její účinnost.
- Pokud se voda zabarví po prvním ošetření do hněda či do zelena, je to známkou, že je v ní obsaženo železo či mangan. Odstranit lze pomocí speciálních přípravků jako je Calzestab či Metal Magic.
- Hodnoty pH upravujeme asi týden po zachlorování bazénu.
- Změříme hodnotu pH pomocí testeru a upravíme pH vody. K tomu slouží přípravky CHemoform pH plus či Chemoform pH minus, dle aktuálně naměřených hodnot, aby hodnota pH činila optimálních 7,2–7,6.
- Pokud je voda zelená od řas, je lepší mít hodnotu pH spíše o něco vyšší, aby chlorové přípravky měly vyšší účinnost. Toto ovšem platí pouze pro první čištění, kdy se bazén ještě aktivně nevyužívá.
- V případě, že jste již na podzim nevyměnili písek ve filtraci a používáte jej více než dvě sezóny, je nyní ten nejvhodnější čas pro jeho výměnu, abyste měli v sezóně zajištěnou účinnou filtraci bazénové vody.
Po všech předchozích krocích již můžete přistoupit ke klasickému ošetření vody pomocí některých z multifunkčních tablet.
- Jako zajímavou alternativu můžeme doporučit skvělé Multifunkční tablety
- Nezapomeňte od počátku používat na zakrytí také solární plachty, které jednak uspíší vyhřátí bazénu na příjemnou teplotu a také zabrání spadu nečistot.
Za použití bezchlorové chemie GUAa
- Podobně jako u jiných druhů chemie je nejdříve nutné dokonale vyčistit bazénové stěny a dno.
- Po odstranění mechanických nečistot a vodního kamene vhodnými přípravky, jež jsou shodné jako u chlorové či jiné používané desinfekce
- dopustíme bazén
- upravíme hodnoty pH na optimální úroveň 7,2–7,6 a pustíme filtrační zařízení.
- Podle stupně znečištění můžeme nadávkovat přípravek GUAa Flock v množství 10–15 ml/m³ vody. Flokulant (vločkovač) nám pomůže vysrážet nečistoty na dno bazénu a odtud je vysajeme bazénovým vysavačem či odsajeme hadicí.
- Je vhodné znovu zkontrolovat filtraci a případně zařízení opět propláchnout.
- Po odfiltrování všech nečistot přistoupíme k nadávkování GUAa Pool Shock v množství 20 ml/m³ vody. Po dokonalém promíchání vody se již můžeme koupat. Přípravky bezchlorové bazénové chemie GUAa se pak již používají podle doporučení.