Správné zazimování bazénu na podzim je důležitou součástí provozu každého venkovního bazénu. Případná nedbalost či chyby v postupu vám mohou na jaře přidělat násobně více práce s obnovou bazénu pro jarní a letní provoz. V horších případech může dojít dokonce k jeho poškození.
Způsob zazimování se však liší v závislosti na typu bazénu. Jinak je potřeba přistupovat k zapuštěnému bazénu, jinak k nadzemnímu, laminátovému, z betonu atd. Roli hraje také umístění strojovny a trubek. I přes různorodost bazénů a náležitou přípravu na zimu, existují obecné rady a postupy, které platí pro drtivou většinu bazénů.
Kdy začít?
Načasování doby, kdy se pustit do práce, není nikterak složité. Důležité je však se zazimováním začít dříve, než noční teploty trvale klesnou pod bod mrazu. Vhodné je také začít v době, kdy se teplota vody pohybuje mezi 10 a 15 stupni. Totiž ve vodě s takovou teplotou se již příliš nemnoží bakterie.
Čím začít?
Nejprve je potřeba z bazénu vyjmout schůdky, které očistěte a připravte k uskladnění. Dále odstraňte z hladiny vody plovoucí nečistoty. Vyčistit je nutné také dno bazénu. Postačí jej vysát bazénovým vysavačem.
Zazimovací roztok
Je-li bazén zbaven nečistot, můžete postoupit k použití roztoku pro zazimování bazénu. Přípravek rozmíchejte a vlijte do bazénu, nejlépe podél stěn. Potřebné množství roztoku závisí na objemu a tvrdosti vody. Na 10 m³ vody však potřebujete přibližně 200 – 400 ml roztoku. Po vlití zazimovacího přípravku je důležité vodu pořádně přefiltrovat.
Poté můžete filtraci a hadice k ní odpojit a uschovat na místě chráněném před mrazem.
Ochrana před poškozením mrazem
Zazimovací roztok je zpravidla dezinfekčním a algicidním (protiřasovým) přípravkem. Nezamezí tak zamrznutí vody. Pro ochranu bazénu a jeho osazení je tak potřeba podniknout další kroky.
Upuštění vody
Během zazimování bazénu je důležité neopomenout upustit vodu. U množství upuštěné vody záleží na tom, co máte v bazénu nejníže osazené. Ať už je to skimmer, protiproud, sání vodních atrakcí, trysky nebo světlo, vodu upusťte alespoň o 10 cm níže. Upustíte-li vodu o něco více, nic tím nezkazíte. Důležité je, aby během zimy voda nestoupla k osazení bazénu. Mějte na paměti, že hladina vody může stoupnout i přesto, že bazén přikryjete plachtou. Tíha vody a sněhu totiž může plachtu uprostřed ponořit dovnitř bazénu a vytlačit tak vodu výše.
Ochrana stěn bazénu
Rozpínající se led je pro stěny bazénu nebezpečný. Lze je však ochránit pomocí obyčejných PET láhví, které naplňte z části vodou nebo pískem a položte na hladinu vody. PET lahve na hladině vody sice nepůsobí příliš esteticky, nicméně po zakrytí bazénu plachtou je stejně nikdo neuvidí.
Zakrytí plachtou
Posledním úkolem je tedy přikrýt bazén plachtou, která zabrání tomu, aby se do bazénu dostaly nečistoty a zároveň vodu chrání před světlem. Právě světlo ve vodě podporuje tvorbu mikrobů.