Poradna

Vánoce a vonné esence do sauny

Sauna má bezesporu pozitivní účinky na regeneraci a psychiku člověka. Saunování je založeno na principu důkladného prohřátí celého organismu a jeho následném ochlazení. Na organismus však během saunování může blahodárně působit i vůně. Ta dokáže v sauně navodit nejen příjemnou atmosféru, ale přináší i mnoho dalších benefitů.

Blahodárné účinky přírodních vůní jsou známy po mnoho století. Léčbu pomocí vůní využívali již staří Číňané, Egypťané a Řekové. Ideálním místem, kde se dá maximálně využít pozitivních účinků aromaterapie je právě sauna.

shutterstock_1303390897

Výhody aromaterapie v sauně

Používání esenciálních olejů v sauně má nepochybně mnoho výhod. Vůně dokáže v sauně navodit příjemnou atmosféru a zážitek a účinky saunování posunout ještě o úroveň výše. V sauně se vůně esenciálních olejů do organismu dostává především inhalací. Z nosu se vonné esence dostávají do mozku, do průdušek a do plic. V závislosti na konkrétních vlastnostech daného oleje mohou mít esenciální vůně protizánětlivé, antiseptické, antibakteriální i antivirové účinky.

Další nespornou výhodou používání esenciálních olejů v sauně je jejich schopnost udržovat saunu čistou. Během saunování je pocení pro tělo prospěšným a žádoucím procesem. V samotném prostoru sauny však pocení vytváří ideální prostředí pro vznik bakterií a choroboplodných zárodků. Nicméně esenciální oleje saunu neustále čistí a sterilizují.

Jak provonět vaši saunu?

Cesta k příjemnému provonění sauny je velmi jednoduchá. Nejčastěji se využívají esenciální oleje. Ty lze v sauně aplikovat zpravidla dvěma způsoby.

  • Esenciální oleje je možné například použít jejich přidáním do vědra s vodou, kterou můžeme následně polévat saunové kameny.

  • Druhým způsobem je pořízení závěsné misky. Tu stačí umístit nad kamna a do ní přidat vodu s esenciálním olejem.

shutterstock_1660468495

Výběr oleje

Je důležité zmínit, že mezi esenciálními oleji do sauny jsou značné rozdíly z hlediska množství aromatických a účinných látek. Cena bývá často úměrná koncentraci látek v oleji. Levnější oleje tak nemusí splňovat svůj účel anebo může být jejich spotřeba až dvojnásobná.

Vonné esence do sauny 

Vánoční sety

Výběr konkrétní vůně je pochopitelně ryze individuální a může se navíc měnit podle nálady nebo ročního období. Vyplatí se tak mít k dispozici více aromat a střídat je podle aktuálního psychického a fyzického rozpoložení.

 

 

 

Zazimování bazénu

Správné zazimování bazénu na podzim je důležitou součástí provozu každého venkovního bazénu. Případná nedbalost či chyby v postupu vám mohou na jaře přidělat násobně více práce s obnovou bazénu pro jarní a letní provoz. V horších případech může dojít dokonce k jeho poškození.

Způsob zazimování se však liší v závislosti na typu bazénu. Jinak je potřeba přistupovat k zapuštěnému bazénu, jinak k nadzemnímu, laminátovému, z betonu atd. Roli hraje také umístění strojovny a trubek. I přes různorodost bazénů a náležitou přípravu na zimu, existují obecné rady a postupy, které platí pro drtivou většinu bazénů.

shutterstock_132094823

Kdy začít?

Načasování doby, kdy se pustit do práce, není nikterak složité. Důležité je však se zazimováním začít dříve, než noční teploty trvale klesnou pod bod mrazu. Vhodné je také začít v době, kdy se teplota vody pohybuje mezi 10 a 15 stupni. Totiž ve vodě s takovou teplotou se již příliš nemnoží bakterie.

Čím začít?

Nejprve je potřeba z bazénu vyjmout schůdky, které očistěte a připravte k uskladnění. Dále odstraňte z hladiny vody plovoucí nečistoty. Vyčistit je nutné také dno bazénu. Postačí jej vysát bazénovým vysavačem.

shutterstock_118900294

Zazimovací roztok

Je-li bazén zbaven nečistot, můžete postoupit k použití roztoku pro zazimování bazénu. Přípravek rozmíchejte a vlijte do bazénu, nejlépe podél stěn. Potřebné množství roztoku závisí na objemu a tvrdosti vody. Na 10 m³ vody však potřebujete přibližně 200 – 400 ml roztoku. Po vlití zazimovacího přípravku je důležité vodu pořádně přefiltrovat.

917-2_zazimovaci-roztok-pro-zazimovani-bazenu

Poté můžete filtraci a hadice k ní odpojit a uschovat na místě chráněném před mrazem.

Ochrana před poškozením mrazem

Zazimovací roztok je zpravidla dezinfekčním a algicidním (protiřasovým) přípravkem. Nezamezí tak zamrznutí vody. Pro ochranu bazénu a jeho osazení je tak potřeba podniknout další kroky.

Upuštění vody

Během zazimování bazénu je důležité neopomenout upustit vodu. U množství upuštěné vody záleží na tom, co máte v bazénu nejníže osazené. Ať už je to skimmer, protiproud, sání vodních atrakcí, trysky nebo světlo, vodu upusťte alespoň o 10 cm níže. Upustíte-li vodu o něco více, nic tím nezkazíte. Důležité je, aby během zimy voda nestoupla k osazení bazénu. Mějte na paměti, že hladina vody může stoupnout i přesto, že bazén přikryjete plachtou. Tíha vody a sněhu totiž může plachtu uprostřed ponořit dovnitř bazénu a vytlačit tak vodu výše.

Ochrana stěn bazénu

Rozpínající se led je pro stěny bazénu nebezpečný. Lze je však ochránit pomocí obyčejných PET láhví, které naplňte z části vodou nebo pískem a položte na hladinu vody. PET lahve na hladině vody sice nepůsobí příliš esteticky, nicméně po zakrytí bazénu plachtou je stejně nikdo neuvidí.

Zakrytí plachtou

Posledním úkolem je tedy přikrýt bazén plachtou, která zabrání tomu, aby se do bazénu dostaly nečistoty a zároveň vodu chrání před světlem. Právě světlo ve vodě podporuje tvorbu mikrobů.

shutterstock_1586724181

Wellnes centra, aquaparky, bazény, SPA - Quaastar nepěnivý

Chcete čistá wellness centra, lázeňské provozy, SPA a aquaparky?

Využijte intenzivní čistící, nepěnivý  přípravek 

GUAASTAR NEPĚNIVÝ - balení 5 lt

  • je koncentrovaný intenzivně čistic
  • nepěnivý prostředek

Použití 

  • lázeňské provozy
  • bazény 
  • aquacentra
  • na čištění hydromasážních a perličkových van
  •  čištění vířivek a SPA,  bazénových filtrů, akumulačních jímek a přepadových žlábků

Více o produktu ZDE 

 guaastar

Guaa -ošetření bazénu v průběhu sezóny

Postup úpravy vody s prostředky GUAa v průběhu sezóny

  • Pravidelné měření a úprava pH – měření provádějte alespoň 1× týdně a hodnoty pH udržujte na úrovni 6,8 - 7,4.
  • Vločkování – použitím GUAa POOL FLOCK dle návodu zabezpečíte vyvločkování (sdružení) drobných mechanických nečistot do větších celků, které jsou následně odfiltrovány nebo odstraněny bazénovým vysavačem. Po vyvločkování je nutné filtr propláchnout.
  • Oxidace vody – po odfiltrování vyvločkovaných nečistot z bazénu aplikujte oxidační přípravek na bázi aktivního kyslíku GUAa POOL OXI. Tento přípravek zabezpečí zvýšení hladiny kyslíku ve vodě a odstranění organických nečistot.
  • Dezinfekci vody přípravky bazénové chemie GUAa POOL LARGE POOL nebo GUAa POOL SMALL POOL provádějte po výše uvedených aplikacích přípravků. Aplikujte udržovací dávky dle návodu na etiketě (7 - 14 dní -podle stupně používání bazénu) v odstupu minimálně 4 hodin od aplikace přípravku GUAa POOL OXI

mceclip1-1

 

 

Bezpečné užívání vířivky během zimy

sněhová vločka - jak užívat vířivku v zimě

Dlouhé, chladné zimní měsíce nás nutí k odpočinku, šetření energie a trávení času v teple a pohodlí domova. Ať už jste fanoušci zimní hibernace, nebo raději podnikáte dobrodružství venku, existuje jeden jistý způsob jak si zimu ještě více užít. Strávit nějaký čas ve vašich soukromých venkovních lázních.

V dnešní nejisté  situaci není nahřívání bolavých kloubů a namožených svalů ve wellness centrech příliš komfortní. Něco jiného je však vaše soukromé wellness, kde si můžete odpočinout o samotě, či s vašimi blízkými. Používání vířivky v zimě však s sebou přináší drobná úskalí, která byste měli vědět než se do zimních radovánek pustíte.

OBMĚŇTE VODU

  • Vířivé vany i bazény vyžadují výměnu vody nejlépe každé tři měsíce
  • Abyste se vyhnuli riziku promrznutí vany během jejího vypouštění, proveďte výměnu nejlépe těsně před zimou, případně za co nejlepšího počasí
  • Během výměny vody propláchněte vodovodní potrubí a veškerá zákoutí vany, abyste odstranili usazeniny a zlepšili její účinnost.

ZÁSOBA PŘÍSLUŠENSTVÍ 

OCHRANNÝ KRYT JE ZÁKLAD

  • Kvalitní ochranný kryt nejen chrání vodu před znečištěním z vnějšku, ale díky svým izolačním vlastnostem zabraňuje tepelným ztrátám a udržuje stálou teplotu vaší lázně. 

PRAVIDELNĚ KONTROLUJTE HLADINU VODY

  • Za předpokladu, že klesne voda ve vaší vířivce příliš nízko, hrozí její zamrznutí, které často doprovází poškození komponent a jejich nákladná oprava

ZABRAŇTE ZAMRZNUTÍ POTRUBÍ

  • Dokud všemi potrubími protéká ohřátá voda, neměla by v zimě zamrzat. Udržujte tedy vodu ohřátou a všechny ventily otevřené.

 žena ve vířivce - bezpečné užívání vířivky v zime

POKUSTE SE CO NEJVÍCE UŠETŘIT NA ENERGII

Udržování dobře vyhřívané lázně může spotřebovat spoustu energie. Abyste ušetřili, zvažte tyto tipy:

  • Omezte používání trysek, nebo je vypněte úplně. Studený vzduch snižuje teplotu horké vany.
    ● Kromě izolačního krytu zvažte i izolační obal na celou vířivku.
    ● Naplánujte ohřev vody na noc, kvůli levnějšímu tarifu za energii mimo špičku.
    ● Pod přenosnou vířivku umístěte izolaci z pěnové desky kvůli tepelným vlastnostem.
    ● Umístěte vířivku do rohu vystavenému slunci nebo na jih, aby byl kryt teplý a tál na ní sníh i led.
    ● Je energeticky účinnější udržovat stabilní teplotu i když se vířivka nepoužívá, než zvyšovat teplotu před každým použitím.

PRO VAŠE OSOBNÍ POHODLÍ

  • Noste čepici, aby vlasy zůstaly suché a zabraňovala ztrátě tělesného tepla.
  • Mějte po ruce suchý župan a kvalitní pevné pantofle na cesty k vířivce a od ní.

Použití lázní nebo horké vany v zimě je příjemný zážitek, o který byste se neměli ochudit. Doufáme, že vám naše rady pomohly a přejeme vám příjemně strávenou zimní koupel.

Jak pečovat a starat se  o vířivku najdete v dalším článku. Odkaz zde "Peče a údržba vířivky"